Arendavad mänguasjad beebile

Arendavad mänguasjad beebile

Kas teadsid, et mänguasi võib olla ka arendav? Harivad ja arendavad mänguasjad beebidele on mõeldud selleks, et nad saaksid neid kasutades arendada eakohaseid oskuseid. Oluline on valida aga sellised arendavad mänguasjad beebile, mis on tema eale ja arengule mõeldud. Liiga keerulised mänguasjad jäävad beebile raskeks ja nende kasutamiseks puuduvad vajalikud teadmised. 

Millised on sobivad ja arendavad mänguasjad beebile?

Paljud lapsevanemad soovivad, et nende lasteasjade valikus oleksid just arendavad mänguasjad. Siinkohal on erilise tähtsusega arendavad mänguasjad beebile, sest esimestel kuudel ja aastatel omandavad nad palju informatsiooni ja arendavad mitmeid erinevaid oskuseid. Nende hulgas nii katsumist, haaramist, kuulmist, nägemist jms. Nendeks kõikideks oskusteks on võimalik soetada õiged ja arendavad mänguasjad beebile. 

Varases eas aitab sensoorne mäng ergutada laste meeli. Kui näed, et sinu beebi on natukene juba kasvanud ja tema käe ja silma koordinatsioon areneb, võib hakkada pakkuma selliseid mänguasju, mis arendavad rohkem kaasatust: katsumist, puudutamist, haaramist jne.

Kui sinu laps muutub aina aktiivseks, on aeg leida arendavad mänguasjad beebidele, mis on loodud probleemide lahendamiseks. Sellised arendavad mänguasjad beebidele, aitavad põhjus-tagajärg seoseid luua. Näiteks võib selliseks mänguks olla midagi, kus beebi saab näiteks nuppu vajutada ja selle tagajärjel juhtub midagi, nagu näiteks tuleb heli. Või veeretada väikesest liumäest palli.

Arendavad mänguasjad beebile, 1-12 kuud

Need võivad olla mõned arendavad mänguasjad beebidele, mida esimese eluaasta jooksul kasutada: 

  • Lutid
  • Väikesed kaasaskantavad mänguasjad koos tulede ja helidega
  • Erinevad klotsid ja tornid
  • Pehmed raamatud
  • Valgustusega liikumismatt

Motoorikat arendavad mänguasjad beebidele on seotud laste sensoorsete-motoorsete oskuste arendamisega. Nendeks võivad olla nii värvilised ja erksad tuled, erinevad helid, mis parandavad väikeste laste nägemistaju. Nendeks võivad ka olla pehmed raamatud, millel on nii heli tekitavad detailid nagu krõbisevad materjalid sees kui ka erinevate tekstuuridega kangaid nagu velvet, puuvill jms.

Arendavad mänguasjad 12-24 kuud

Pärast esimest eluaastat muutuvad lapsed aina liikuvamaks. Nüüd on ideaalsed arendavad mänguasjad need, mis õpetavad tasakaalu ja liikuvust. Samuti on see õige aeg, kus hakata tutvustama erinevaid loomi ja õppima üheskoos loomade hääli. Selleks sobivad mitmed mängukomplektid, mis arendavad nende teadmisi ja äratundmise oskus. 

Ideaalsed arendavad mänguasjad beebile 12-14 kuud:

  • Lükatavad autod
  • Ronimiskolmnurgad
  • Sõitvad mänguasjad
  • Tasakaalurajad jpm.

Vali sellised arendavad mänguasjad beebile, mis vastavad sinu lapse vanusele ja arengule. Oluline on see, et need aitaksid arendada just eakohaseid oskuseid ja ei ole kas liiga kerged või liiga rasked. Juba vanemate laste puhul saad luua ka oma koduaeda erinevaid ja mängulisi võimalusi oskuste arendamiseks. Aga sellega peab alguses natukene ootama. Oluline on jälgida ka seda, et kõik arendavad mänguasjad beebile, omaksid CE-märgist, et tagada ohutus. Ennekõike on oluline see, et kõik lastetarbed, oleksid turvalised ja ohutud. Veendu alati kvaliteedis!